loader image

CURSURI DE TERAPIE OCUPAȚIONALĂ LA CENTRUL DE RECUPERARE NEURO-MOTORIE DE LA HÂRJA SUSȚINUTE DE PROFESORI UNIVERSITARI DIN ROMÂNIA ȘI MAREA BRITANIE

6ea7a040-643f-43a0-97fb-8f248cd4d867

   

  Asociația ”Sfântul Voievod Ștefan cel Mare”, în parteneriat cu Universitatea “Vasile Alecsandri” din Bacău, Asociația Profesională a Terapeuților Ocupaționali din România (APTOR), Asociația Libra și Achieve – Occupational Therapy Ltd din Marea Britanie, organizează o sesiune de training și practică intensivă în perioada 28 – 30 august, cu studenți și terapeuți de terapie ocupațională, pentru dezvoltarea capabilității de evaluare, planificare, implementare plan de intervenție, precum și importanța complementarității terapiilor de intervenție în cazul copiilor și tinerilor cu dizabilități din România.

  Prin Proiectul ”De la marginalizare la integrare socio-educațională și medicală a grupurilor vulnerabile din teritoriul GAL Valea Trotușului” POCU/827/5/2/139768, Asociația Hârja a deschis recent două Centre de zi licențiate, destinate copiilor defavorizați din comunitatea locală.

  Astfel, în Centrul de Recuperare Neuromotorie pentru Copii și Tineri ”Sf. Parascheva”, unde am reușit să dotăm 5 cabinete de terapie multidiciplinară și o sală de training cu echipamente de ultimă generație, își desfășoară activitatea de aproape un an o echipă de terapeuți, axându-se pe terapii complementare pentru recuperarea a 30 de copii cu cerințe educaționale speciale sau dizabilități.

  Ca orice centru de recuperare și reabilitare a micuților cu deficiențe, am avut dificultăți în a recruta și angaja specialiști terapeuți, de aceea am întâmpinat cu bucurie propunerea Asociației Libra, patronată de specialiști englezi recunoscuți internațional, a Departamentului de Terapie Ocupațională din cadrul Universității din Bacău prin Conferențiar Universitar Marinela Rață – Președinta APTOR România, de a efectua un stagiu de pregătire a studenților români, dar și a terapeuților deja angajați în instituții / asociații care împărtășesc același obiectiv cu al nostru – reabilitarea persoanelor cu dizabilități.

  Sperăm prin astfel de proiecte să demonstrăm că în cadrul Asociației de la Hârja am creat potențialul și capabilitatea fizică, materială și de resursă umană de a oferi un mediu profesional, în care studenții români, terapeuți absolvenți sau specialiști în reabilitarea și inserția socială a celor defavorizați, pot efectua stagii de practică sau voluntariat, își pot dezvolta capabilitatea profesională, diminuând astfel disparitatea socială în România.

  Prin fapte mici, credință și pași mărunți, putem împreună schimba viitorul celor care suferă de autism, sindrom Down, afecțiuni neurologice, probleme de motricitate, disfuncțiuni logopedice etc.

  Pentru înscrieri în sesiunea de training în terapie ocupațională, detalii suplimentare despre serviciile sociale oferite gratuit de către Asociația ”Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” copiilor defavorizați ori dorința de a vă alătura cauzei noastre, vă puteți adresa Asociației noastre, prin e-mail: asociațiaharja@gmail.com sau completând formularul de înscriere:  https://forms.gle/jn2xNtivgGA1BZQC7.

  Leave a Comment

  Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

  Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.